Dřevěné parkety

Parkety, pokud jsou kvalitní a odborně instalované, vydrží sloužit celá desetiletí. Jejich životnost je prakticky neomezená. V případě potřeby je lze kdykoli zbrousit, nalakovat či naolejovat a vrátit jim tak původní vzhled i stav. Dřevěné parkety jsou krásné, patří k modernímu ekologickému bydlení, dotvářejí kouzlo domova. Parkety jsou příjemné pro chůzi, tlumí krok, hřejí – izolují chlad zespodu podlahy, odrážejí teplo zpět do místnosti.

Druhy dřevěných parket

Na výběr je několik variant parket různých jakostí a způsobů provedení. Nejčastěji jsou to klasické stromečkové vzory (jednoduchý a dvojitý), dále šachovnicový vzor a často “cihlové“ pravidelně či nepravidelně vázané vzory parketových podlah. Z hlediska jakosti existují čtyři druhy – 1. až 4. jakostní třída, přičemž nejde o rozdíl v kvalitě, ale o kresbu a vybarvení dřeva.

První třída je standardně nenápadná, barva a kresba dřeva je přirozená, často nevýrazná.

Druhá třída již disponuje menšími rozdíly ve struktuře, kresbě i barvě, obsahuje drobné očka(suky) a může obsahovat po okrajích běl ve dřevě.

Třetí třída je výrazně barevně členěna, obsahuje více větších suků a běl.

Čtvrtá třída vykazuje velmi velké barevné rozdíly, velké suky, tmavé jádro.

Parkety dodáváme a sestavujeme z klasických evropských dřevin dle přání, můžeme však dodat i parkety z exotických dřevin např. z Asie, Afriky, Latinské Ameriky, atd. Exotické dřeviny jsou sice dražší, nicméně disponují vynikajícími schopnostmi a vlastnostmi; nekroutí se, nevysychají, jsou tvrdší, atd.


Vazba pravidelná – Vazba nepravidelná – Stromeček – Stromeček dvojitý – Šachovnice

Hlavní rozdíly lakovaných a olejovaných parket

Lakované povrchy perfektně izolují dřevo od vnějších vlivů, jako jsou tlaky, otěry, vlhkost a prach. Dlouho tak vydrží, jejich údržba je snadná, nevyžaduje speciální zásahy. Nevýhodou je nemožnost dílčích oprav u vad, jako jsou škrábance rýhy a další vady způsobené opotřebením, neboť v případě lakovaných parket nelze šrám opravit, ale je třeba celý povrch zbrousit a nalakovat znovu.

Oproti tomu olejované povrchy jsou snáze opravitelné, je možné barevně oleje tónovat, nanášet ve vrstvách… Ovšem oleje nevydrží tak dlouho, je třeba je cca po dvou letech znovu nanášet. Způsoby ošetření (úklidové a udržovací práce) jsou také trochu náročnější a vyžadují specifické postupy. Na druhou stranu mnohem více vynikne kresba dřeva a oleje také prohloubí přirozenost dřevěných parket.

Mozaikové parkety

V zásadě se dělí na 3 druhy: Klasické mozaikové kazety, průmyslové mozaiky – tzv. „Kantovky“ a parkety z exotických dřevin. Mozaikové kazety se hodí do domácností, kanceláří apod., vynikají mnoha druhy vzorů a technik sestavení. Jsou vhodné i k podlahovému vytápění. Kantovky jsou ideální pro využití v průmyslu, jsou levné, snadno dostupné a vydrží. Exotické dřeviny a jejich mozaikové parkety jsou luxusní, odolné a trvanlivé, snadno se udržují a vypadají skvěle doma i v kanceláři.